Favicon ya da simge, web sitemizin başlığının yanında gözükecek küçük bir resimdir.Örneğin aşağıda ki resimde sol üstte gözüken mavi resim benim sitemin simgesidir.Bu küçük simge sitenizin tanınabilirliğini arttırır.Siteniz kullanıcının hafızasında daha kolay yerleşir ve güven verir.Küçük bir ayrıntı olabilir fakat favicon koymamak en yaygın wordpress hatalarından biridir.Bu yazımda wordpress altyapısını kullanan bir siteye nasıl favicon koyulacağını anlatacağım.

favicon

Neden Favicon Eklemek Gerekir?
Web sitenizin kimliği gibi olur.Kullanılabilirlik ve kullanıcı deneyimini geliştirir.Kullanıcının sizi daha kolay hatırlaması ve tanımasına yardımcı olur.Çoğu kullanıcı tarayıcısında onlarca sekme açar.Bu sekmeler arttıkça tarayıcı sitelerin başlıklarını gizler ama simgeler kalır.Geri sizin sitenize dönmek istediğinde sizi bulmasını sitenize simge koyarak sağlıyabilirsiniz.

Mobil cihaz kullanan kullanıcılar sitenizi kendi ana ekranına eklemek istiyor olabilir.Eklediğinde faviconunuz gözükecektir.Bu da kullanıcıya güven ve profesyonel bir görünüm sağlayacaktır.

Nasıl Simge(Favicon) Oluştururuz.
Sitenizin simgesi olarak markanızın logosunu kullanabilirsiniz.Simge kare olmalıdır.Dikdörtgen bir simge oluştursanız bile eklerken wordpress kırpacaktır.Boyut olarak 512*512 piksel önerilmektedir.Adobe Photoshop veya Gimp tarzı bir resim düzenleme programı kullanmanızı tavsiye ederim.Transparan olarak logonuzu koyun ve png,jpeg,gif gibi herhangi bir formatta kaydedin.

WordPress Sitenize Simge(Favicon) Ekleme

 

WordPress’inizin sürümü 4.3 ve yukarı ise
wordpress’inizin sürümü 4.3 ve yukarı ise admin alanında direk simgenizi ekleyebiliyorsunuz. Bunun için izleyeceğiniz yollar admin panelinize girdikten sonra sol menüden Görünüm>Özelleştir linkine tıklıyoruz.

siteidentity

Sitemiz açılıyor ve solda bir menü geliyor site başlığı ve sloganı sekmesini açıp altta Sitenize simge eklemek için dosya seçme düğmesi vardır. Oraya tıklayıp hazırladığımız simgeyi seçiyoruz.Bu kadar basittir.Eğer hazırladığınız simge önerilen boyutları aşarsa wordpress bunu kırpacaktır.Bir sorun yoksa boyutda istediğiniz gibiyse değişiklikleri kaydedebilirsiniz.İsterseniz mobil cihazınızdan sitenizi ziyaret edin ardından tarayıcı menüsündeki “Ana ekrana ekle” seçeneğini seçip simgenizin mobilde nasıl gözüktüğünüde kontrol edebilirsiniz.

 

WordPress’inizin sürümü 4.3 altında ise
Eğer eski bir wordpress sürümü kullanıyorsanız ilk önerim tabi ki güncellemeniz.Simge ekleme konusuna gelecek olursak ilk olarak hazırladığımız simgeyi ftp kullanarak web sitenizin kök dizinine(publichtml) atıyorsunuz.Ftp nedir bilmiyorsanız burada ki yazımı inceleyebilirsiniz.Bundan sonra yapmanız gereken şey temanın header.php dosyasına aşağıda ki kodu yapıştırmak.Koddaki “simgenizin bulunduğu link”yazdığım kısımlarını kendi simgenizin bulunduğu simgenin linkini koyuyorsunuz.Örneğin:http://www.benandindar.com/faviconisminiz.png”

	<link rel="icon" href="simgenizin bulunduğu link"
 type="image/x-icon" />
	<link rel="shortcut icon" href="simgenizin bulunduğu link"
 type="image/x-icon" />

header.php dosyasını nerede bulacağım diye düşünüyorsanız.Admin panelinize girip Görünüm>Düzenleyici yolunu izleyin.Sağ tarafta dizininizde bulunan kod dosyaları bulunur orada üst kısım(header.php) dosyasına tıklayın sonra kodunuzu ekleyin. Eğer yoksa ya da ben bulamadım header.php dosyasını diyorsanız.Bunun için bir eklenti var. İsmide Insert Headers and Footers.Bu eklentiyi kurup etkinleştirin.Etkinleştirdikten sonra eklentinin ayarlarına girip insert headers and footers kısmına kodunuzu ekleyin ve kaydedin.

Eğer ftp ile uğraşmak istemiyorum derseniz All In One Faviconisimli bir eklenti bulunmaktadır.İndirip denemenizi tavsiye ederim.Umarım size sitenize simge ekleme konusunda yardımcı olabilmişimdir.Bir sorununuz olursa yorum kısmından veya direk mail atarak benimle iletişime geçebilirsiniz.

About the author

Benan DİNDAR

Leave a Comment

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com