Eğer wordpress altyapılı sitenize Google haritası eklemek istiyorsanız wordpreesin ücretsiz sunduğu bir çok eklenti bulunuyor.Eklentisizde yapılır.Fakat hiç kod kısmına karışmak istemeyen biri için eklentiler kurtarıcı olur.En iyi 5 Google Maps eklentisini sizler için sıraladım.

Eklentisiz Google Harita ekleme

İlk olarak embed kodu ile yapımını anlatmakla başlıyayım. Google maps linkine tıklıyarak google haritalar sitesitesini açıyoruz.Sitemize ekleyeceğimiz haritanın hangi konumu göstermesini istiyorsak arama kısmından aratıyoruz ve konumu oraya getiriyoruz.

Arama textbox’ının sol tarafında ki menü tuşuna basıp sol menüyü açıyoruz. Paylaşın ve haritayı yerleştirin butonuna tıklayıp açılan pencerede ikinci kısımda bulunan embed kodunu kopyalıyoruz. Sonra sitemizi açıp neresine eklemek istiyorsak oraya ekliyoruz. Sayfaya ekleyeceksek görsel kısmına değil metin kısmına yazıyoruz ve haritamız eklenmiş oluyor.

 

Google Maps Eklentileri

1-MapPress Easy Google Maps
MapPress Easy Google Maps
MapPress bu iş için en popüler eklentilerdendir.Ücretsizdir.Pro versiyonu mevcuttur.Çok kısa sürede kurulur ve kullanışlıdır.Eklentinin sayfasını açıp AddPOI kısmına konumunuzu yazıyorsunuz ve haritanız hazır olmuş oluyor.Özel belirteçler ekleyebilirsiniz.Sokak görünümünü destekler.Mesafe süresini yol tarifini öğrenebilirsiniz.Gerçek zamanlı trafiği gösterir.

 

2-Google Maps Builder
Google Maps Builder
Bu eklentimiz harita kişiselleştirme özellikleri ile birlikte gelir.Kullanımı aynı şekildedir.Konumunuzu belirtmeniz yeterli.Harita boyutu düzenleme ve işaretleyicileri vardır.Özel harita türleri vardır.Haritaya Mesajlar eklemenize olanak verir.En yakınınızda populer yerleri gösterir.Wordpress ile son derece uyumlu çalışır.

 

3-WP Google Maps
WP Google Maps
WP google maps diğer bir ücretsiz harita eklentisidir.Aynı şekilde adres yazarak kurulumunu tamamlarsınız.Özel belirteçleri vardır.Haritanızı bileşenlerinize veya kenar menünüze eklemenize olanak sağlar.Sokak görünümü özelliği ve Yer bulucu özelliği vardır .6 harita türü vardır.

 

4-WP Google Map Plugin
WP Google Map Plugin
Wp Google Map Plugin popüler harita eklentilerinden biridir.Renkli belirteçleri vardır.Sadece konumunuzu girerek 30 saniyede haritanızı sitenize eklemiş oluyorsunuz.Güzel bir arayüzü vardır.Bileşenlerinize eklenebilir.yol haritası,uydu görüntüleri,sokak görünümü,fiziki görünüm özellikleri vardır.Bir çok dili destekler.

 

5-Google Maps Widget
Google Maps Widget
-Harita boyu genişliği ayarlanabilir.
-Belirteç renkleri ve boyutları ayarlanabilir
-Özel raptiye simgesi-herhangi bir görüntü yüklenip kullanılabilir.
-Harita üzerine metin eklenebilir

 

 

En iyi 5 harita eklentisini sıralamış oldum. Umarım faydalı olmuştur.

 

 

About the author

Benan DİNDAR

Leave a Comment

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com