Evet arkadaşlar bu yazımda size scratch nedir? ne işe yarar? neler yapılır? Bunlardan bahsedeceğim. Bu program MIT Medya Laboratuarında bir grup tarafından geliştirilmiştir ve hala onlar tarafından güncellemeleri yapılmaktadır.

Amacı hiç kod yazmadan görsel ögelerle basit bir oyun yapmamızı sağlıyor. Öğrenmek çok kolaydır. Problemlere bakış açınızı geliştirir. Kod yazmanın mantığını kolay ve eğlenceli şekilde öğrenmenize imkan sağlar.

Mantığı basittir. Mesela bir karakteriniz var bir tane de  yeminiz var. Yeminizin rengi sarı bir score koyuyorsunuz karakter sarı rengine değince sarı renkli obje kaybolsun diyorsunuz ve basit bir pacman oyunu yapmış oluyorsunuz.

Bunları yaparken de birazdan göstereceğim görsel kod bloklarını kullanıyorsunuz.

İlk önce linkini koyuyorum buraya

türkçesi

http://scratch.eba.gov.tr/

ingilizcesi

http://scratch.mit.edu/scratch_1.4/

 

Programın açılış sayfası resimde gördüğünüz gibi sağ tarafta karakterimiz bulunuyor sağ üstte yeşil bayrak oyunu başlatıyor yanında ki kırmızı simge oyunu durduruyor. Sağ altta oyunda bulunan objeler bulunuyor.Sol tarafta ki pencerede ise görsel kod bloklarımız bulunuyor onları orta pencerede puzzle gibi birbirine ekleyerek karakterimize istediklerimizi yaptırıyoruz.

scratch

scratch

 

İkinci resimde ise kod bloklarını kullanmayı basitten gösterdim. Resimde gördüğünüz gibi eğer sağ tuşuna basılırsa 10 adım gir sol ok tuşuna basılırsa -10 adım git dedim ve siyah bir obje koydum karakter buna değdiğinde değdim diye konusmasını istedim.

scratch

scratch

 

Son olarak bir proje arıyorsan bir ders için yapmış olduğumuz şu breakout oyununu da anlatayım. Oyun hepimizin oynadığı bir breakout oyunu en altta bir tahtamız ve topumuz var. Amacımız üstte olan tuğlaları topla kırmak.  Üç seviyesi var. Kolay orta ve zor olmak üzere. Tuğlaları kırdıkça içinden soru işaretleri çıkmakta ve yakaladığımızda ise bize matematik işlemleri sormakta doğru cevap verirsek tahtamız büyüyor veya +1 can veriyor yanlış cevapta ise küçülüyor veya canımız gidiyor.

linkini de buraya bırakıyorum.İşinize yararsa ne mutlu bana
BreakoutGame

Bu kadar basit. İstediğiniz basit oyunları bu programı kullanarak çok hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.İşiniz yoksa hemen indirin ve deneyin derim. İyi günler

About the author

Benan DİNDAR

Leave a Comment

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com