Bu yazıda size en iyi 6 ftp sunucusunu sıralayacağım.İlk önce nedir ftp onu irdeleyelim.Açılımı File transfer protocol(dosya aktarım iletişim kuralı). Ne işe yarar kısmına gelirsek.Kullanıcıların TCP/IP ağ üzerinden bağlı iki bilgisayar arasında dosya transferi sağlayan bir ağ protokolüdür.

Bu yazımda bahsedeceğim ftp sunucuları ücretsizdir.Paralı olarak bu hizmeti veren programlarda vardır.Basit olarak bu sunuculardan birini açarsınız host(ftp.benandindar.com), kullanıcı adı ve sifrenizi girersiniz.Bağlanıp sitenizin dosyalarını tutmak için sunucuya atarsınız.Wordpress kullanıyorsanız bağlandıktan sonra ana dizinimiz olan public html kısmına indirdiğiniz wordpress rar’ı içindeki  klasörleri atarsınız sonra ise sitenize tarayıcıdan bağlanıp wordpressinizi yapılandırırsınız.

 

Windows için FTP sunucuları
1-Filezilla
Filezilla
Tabi ki ftp diyince hepimizin ilk aklına gelen program filezilladır.En çok kullanılanlar arasında yerini almıştır.Dosya transferi yaparken size kullanıcı arabirimi sağlar.Nedir bu filezillayı popüler kılan?? Tabi ki kullanışlılığı basitliğidir.Bütün platformlarda çalışır.

 

2-WinSCP
WinSCP
Filezilla kadar popüler ikinci uygulamamız ise WinSCPdir.Arayüzü karışık gözüksede kullanımı son derece basitttir.Kullanışlıdır.Sol tarafta local’deki dosyalarınız sağ tarafta ise hostunuzdaki dosyalar yer alır.Bir ftp sunucusuyla yapılacak her işi kolayca yapabilirsiniz.Hiç bir eksiği yoktur.SFTP , SSH ve FTP destekler.

 

3-FireFTP
FireFTP
FireFTP firefox tarayıcısında ücretsiz bir eklenti olarak kullanılabilir.Sorunsuz olarak web taracısına uyumludur.Kullanıcı deneyimine çok önem verilir.Bu yüzden hızlı basit ve kullanışlıdır. Eklenti olduğundan Windows,Linux ve Mac platformlarında rahatça kullanabilirsiniz.

Mac için FTP sunucuları

Windows platformunda çalışan ftp sunucular genelde mac platformunda da çalışırlar.Filezilla,FireFTP buna bir örnektir.Fakat Sadece Mac için hazırlanmış FTP sunucularıda yok değil.İşte kullanımı kolay ve aynı zamanda Mac için iyi bir kullanıcı deneyimi suran FTP sunucuları

4.Transmit
Transmit
Transmit Mac kullanıcıları arasında son derece popüler bir FTP sunucusudur.Disk senkronizasyonu ve yüksek hızı Transmiti popüler yapan özellikleri arasındadır.Aynı zamanda her Ftp sunucusu gibi kullanımı son derece basittir.Fakat ücretsiz bir yazılım değildir tek bir lisans size 34$’a gelecektir.

5.Cyberduck
Cyberduck
Cyberduck Windows ve Mac platformlarında çalışan ücretsiz ve açık kaynak bir FTP sunucusudur.Mac ortamına güzel bir şekilde entegre edilmiştir.Bir çok kendine has özelliği vardır.Kurup incelemenizi öneririm.
Linux için FTP sunucuları

Linux tabanlı işletim sistemleri için bir çok FTP programı bulunuyor.Yeni başlayanları biraz zorlamaktadır.Ayrıca Filezilla veya FireFTP sunucularını da linux üzerinde kullanabilirsiniz ama Mac’in olduğu gibi linuxunda kendine has FTP programları bulunmaktadır.gFTP bunlardan biridir.

6.gFTP
gFTP
gFTP linux tabanlı işletim sistemleri için basit,ücretsiz ve açık kaynak bir FTP sunucusudur.Temiz bir kullanıcı arayüzü vardır. FTP,FTPS,HTTP,HTTPS,SSH ve FSP protokollerini destekler.Ben denedim filezilladan farkını göremedim. Yükleme ve düzenleme kısmı çok benziyor.O yüzden sıkıntı çekmeden kullandım.Linux kullanıcısıysanız yükleyip denemenizi öneririm.

Sonuç Olarak…

6 adet FTP istemcisini size tanıttım. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

About the author

Benan DİNDAR

1 Comment

Leave a Comment

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com