WordPress bildiğimiz üzere ücretsiz ve açık kaynaklıdır.Bize dakikalar içerisinde sitemizi kurmamızı sağlar. Fakat sitemizi kurmak yetmez google sıralamalarında üst sıralara çıkmamız ve daha fazla ziyaretçi almamız için WordPress sistemimizi SEO’ ya uyarlamamız gerekmektedir.

Bu yazım da wordpress web sitemizi nasıl SEO için optimize ediceğimizi göstereceğim

1.Geliştirme Sırasında Gizlilik Ayarı

Siteniz içerisinde bir değişiklik veya bir düzenleme yapmak istediğinizde ayarlar>okuma kısmından Arama motoru görünürlüğü kısmında ki kutucuğu işaretlemelisiniz. Örneğin siz bir yazı yazıyorsunuz sayfanızda nasıl duracak diye bakarken google’ın o hali ile sitenizi indexlemesine engel olmuş oluyorsunuz
Tam olarak indexlenmeye hazır olduğunuzda kutucuktaki tiki geri kaldırıyorsunuz

ayarlar

2.Permalink Ayarlar Ve Arama Motoru Dostu URL’ler

Resimde görüldüğü gibi Ayarlar>Kalıcı Bağlantı Ayarları kısmında özel yapıyı seçip resimde ki parametreleri girersek arama motoru dostu URL’ler yapılandırabilirsiniz

Capture

 

3.All in One SEO Pack Eklentisi

Sitelerimizi kodlarken, kod sayfamızın üst(header) kısmına yazdığımız bir takım kodlar vardır bu kodlar saytafımızın kimliğini oluşturur. Arama motorları, web sitemiz hakkında ilk bilgiyi bu kısımdan alır.
Bunların içinde Title (Başlık), Description (Açıklama), Keywords (Anahtar Kelimeler) yer alır. İşte bu All in One Seo Pack eklentisi ile bu kodları sayfalarımıza gireriz. Bize SEO konusunda tüm içeriği tek paketle sunmaktadır

Nasıl indireceğiz?
Direk kendi sitesinden indirip wp-content >> plugins dizinine atıyoruz.Şimdi web sitemizin admin paneline giriş yapalım. Sol menüden Eklentiler >> Yüklü Eklentiler kısmını tıklıyoruz. All in One Seo Pack eklentimizi bulup hemen altındaki Etkinleştir kısmını tıklayalım.
Eklentimiz aktif hale geldi. Şimdi sol menünün üst kısmında aynı adlı bir menü seçeneği oluştuğunu göreceksiniz. Artık bu eklentiyle ilgili ayarlarını buradan yapabilirsiniz.
Kullanımı konusunda ayrıntılı bir yazı yayınlayacağım yayınladığım zaman linkini buraya eklerim

4.SEO’ya uyumlu wordpress temalar

Eğer bir tema satın alacaksanız ve bu temanın her ekran çözünürlüğünde hiçbir sorun cıkarmadan çalısmasını ve admin panelinin kullanabilir olmasını istiyorsanız ThemeForest.net, ElegantThemes.com, TemplateMonster.com gibi sitelerden tema satın almalısınız.
Seo’ya uygun size arama motorlarında üst sıralara çıkmada yardımcı olacak birçok tema vardır ben 6 tanesini bir önceki yazımda paylaştım. Alttaki linkten bu yazıma ulaşabilirsiniz.
http://benandindar.com/2014un-en-iyi-seo-dostu-6-wordpress-temasi/

5.Ekstra eklentiler

Google XML Sitemaps
Simple Sitemap
Remove Link URL
Category pagination fix
Google Analytics for WordPress

 

Sonuç olarak…

Bu yazımda anlattıklarım tamamen yüzeyseldir sadece ekstra verdiğim eklentilerin bile çok ayrıntılı kısımları vardır.Sitenizi Seoya optimize etmek için daha onlarca yüzlerce eklenti ve yol vardır.Eğer meraklı biriyseniz arastırmak için çok zamanınız var demektir.Eğer bir sorunuz olursa yorum kısmından veya iletişim bölümündeki e-postalarımdan bana ulaşabilirsiniz hepinize iyi günler

About the author

Benan DİNDAR

Leave a Comment

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com