WordPress için Sayfa açılış hızı çok önemlidir.Herşeyi doğrudan etkiler.Peki ben sayfamın açılış hızını nereden öğrenebilirim diyorsanız.Sayfanızın hızını ölçmek için Google Page Speed ve Pingdom araçlarını kullanabilirsiniz.Sayfa açılma hızınız düşük çıktıysa yapılacak 5 şeyi aşağıda listeledim.Umarım faydalı olur.

Öncelikle İki şeyin düzgün olması lazım

 

1-Wordpressin eklentiler ile uyumlu çalışması,eklentiler birbiriyle çakışmamalıdır.
2-.htaccess dosyasını düzenleme

 

1-Wordpress Eklentileri
Hepimiz wordpress kurarız. kod kısmına hiç karışmayız.Site kurmayı son derece basit hala getirmiş bir yapıdır.Sonra da ekstradan eklemek istediklerimiz için eklentileri kullanırız.Bu eklentiler CSS,HTML,PHP,JQuery.vs gibi kodlama standartlarını kullanarak yapılır.Sitemizin hızlı açılmasını engel olan şeylerden biri bu kodlamaların yanlış yapılmasıdır.Çünkü site açılırken bu kod bloklarını kontrol eder.Kurduğumuz her eklentiyi araştırıp,inceledikten sonra kurmalıyız

2-.htaccess
Nedir bu .htaccess?? Bu dosyayla seo dostu urller oluşturulur,yetki ve yönlendirmeler yapılır,Kimin girip giremeyeceği ayarlanabilir,özel dizinlere,erişim engellenir,arama motorlarının nereleri tarayıp nereleri tarayamayacağını kontrol edebilirsiniz.Birçok yararı vardır.Bu dosyayı ftp istemcilerinden yönetilebilir.Ana dizininizde(public html) bulunur.

Evet hadi başlayalım

 

1-HTML Sıkıştırma(WP HTML Compression)
Dosyalarımızın boyutunu küçültürsek her yönden bizim yararımıza olur.Hele ki sayfamızın hızlı açılmasını istiyorsak yapacaklarımızın en başında gelir.WP HTML Compression adında bir eklenti ile html dosyalarımızı sıkıştırabiliriz.Ne yapar bu eklenti?? Url’leri kısaltır,bant genişliğini azaltır ve boşlukları kaldırır.Tabi ki google bundan son derece memnun kalır.Sitemiz açılırken dosyalarımızı daha hızlı tarar.

2-HTTP Sıkıştırma(WP HTTP Compression)
HTTP işlemleri text(yazı) formatlı olarak yapılır.Sıkıştırma etkinlikleri en çok yazı formatında başarı gösterir.Bir 20 mb’lik xml dosyasını http üzerinden transfer ederken 2 mb’a kadar düşürüp,transfer hızını yükseltip bant genişliğinden kazanabilirsiniz.Tabi ki bu da sitemizin açılma hızında yine büyük bir etken olacaktır.Bu işlemi .htaccess kullanarak yapabildiğimiz gibi WP HTTP Compression eklentisiyle de yapabiliriz.WP HTTP Compression eklentisini buradan indirip kullanabilirsiniz.

3-Resimleri sıkıştırma(WP Smush)
Http ve html sıkıştırdıktan sonra sıra geldi görüntüleri sıkıştırmaya. Sıkıştırmanın sayfamızın açılış hızında son derece önemli bir faktör olduğunu farketmişsinizdir.Bu sıkıştırma işleminde WP Smush it isimli eklentiyi kullanacağız.Bu eklentiyi kurduktan sonra Settings> Media yolunu izleyerek Automatically Process on Upload Seçeneğine tıklayın.

4-Head Cleaner
Bu eklentimiz word press temamızın header ve footer’nda ki tagları temizler. JavaScript ve CSS dosyalarımızın yüklenme sürelerini hızlandırır.Eklenti hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sayfasını ziyaret etmenizi öneririm.

5-WP-Minify CSS ve JS

Sitemizde birden fazla javascript veya css dosyasının kullanımı,  sunucuya yapılan istek sayısının artması demektir.

Peki WP-minify nedir. Javascript ve CSS dosyalarını sıkıştıran bir Php uygulamasıdır. Birden fazla dosyayı tek bir dosya altında toplar. Kendim denedim .Dosyaları yaklaşık olarak % 65 – 75oranında sıkıştırdı . Bu sonuç ile benim gözümde kendini kanıtladı diyebilirim.

 

 

 

Evet arkadaşlar benim deneyip başarılı bulduğum yollar bunlar.isimlerini duyduğum fakat daha denemediğim bir kaç eklentiyi daha buraya ekliyorum. Yukarıdaki yöntemleri denedim.Başarılı olamadım düşüncesindeyseniz bunlarada bir göz atmanızı öneririm

Css Sprite For Google PageSpeed

WP Optimize

Javascript to Footer

edit:Wp-optimize eklentisini denedim son derece güzel bir eklenti bilgi almak için bu yazıma bakabilirsiniz.

About the author

Benan DİNDAR

3 Comments

Leave a Comment

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com